Ha a feltett kérdésre egyszerűen és egyértelműen válaszolnánk, akkor azt mondanánk, hogy nem: a jelenleg világszerte használatos “hagyományos” napelemek nem tudnak energiát termelni, amikor nincs elnyelhető napfény.

Néhány éve azonban a Stanford Egyetem kutatói nyilvánosságra hoztak egy “anti solar cell”-nek nevezett eszközt, amely bár jelenleg még csekély mértékben, de képes áramot termelni éjszaka.

Az éjszakai napelemek lényegében ugyanúgy működnek, mint nappali társaik, csak fordítva. A napelemek kiváló hősugárzók és jobban lehűlnek éjszaka, mint a levegő hőmérséklete, ez pedig kiváló lehetőség az energiatermelésre.

Ez a technológia még gyerekcipőben jár ugyan, de a napelemekhez viszonyított csekély teljesítményének köszönhetően valószínűleg később sem fogja helyettesíteni a meglévő energiastruktúrát.

De mi a helyzet a felhős idővel? Az egyik legnagyobb tévhit a napenergiával kapcsolatban, hogy az kizárólag verőfényes napokon termelhető. A valóság azonban az, hogy a fotovoltaikus rendszerek azokat a fénysugarakat is hasznosítják, amelyeket az emberi szem egyáltalán nem, vagy csak kevésbé érzékel.

Ez azt jelenti tehát, hogy felhős, de akár esős, sőt, havas napokon sem tétlenkednek a napelemek. Igaz, hogy ilyenkor kisebb hatékonysággal működnek, az azonban tévedés, hogy ha felhős az ég, akkor hasznavehetetlenek.

A Greenergy 3 naperőművel is rendelkezik, melyek hóban, szélben, esőben is kiszolgálnak minket energiával.