A kedvezményezett neve: IP ENERGY Szolgáltató és Kereskedelmi Kft.
A projekt címe: Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Terve „Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőknél”
A szerződött támogatás összege: 336 150 000 Ft
Projekt összköltsége: 972 579 639 Ft
A projekt száma: RRF-6.5.1-23-2024-00043
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2024.10.18

 

A projekt tartalmának bemutatása:

Magyarország az egyik legdinamikusabban növekvő megújuló és időjárásfüggő energiatermelési beruházásokkal rendelkező ország. A naperőművek számának és beépített kapacitásának növekedése kihívások elé állítja a hazai villamosenergia-rendszert. Magyarország Kormánya a kiegyenlítő kapacitás piacon potenciálisan rendelkezésre álló hálózati energiatárolásra képes beruházások ösztönzésére és az időjárásfüggő megújuló energiaforrások integrációja érdekében Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének hangsúlyos részévé tette a Hálózati energiatárolók telepítése energiapiaci szereplőnél megnevezésű pályázatot. Ezek a tárolók hozzájárulnak a villamosenergia hálózat stabilitásához és megbízhatóságához, mivel képesek gyorsan reagálni az energiaszükségletek változásaira. Az energiatárolás javítja a rendszer rugalmasságát, lehetővé téve az energia kiegyensúlyozottabb elosztását a villamosenergia hálózaton.

Az RRF-6.5.1-23 kódszámú, a Helyreállítási és Ellenállóképességi Eszközből (Recovery and Resilience Facility: „RRF”) megvalósuló, összesen 62 milliárd HUF vissza nem térítendő támogatásból hálózati energiatárolók telepítésére szánt pályázat célja 440 MW új hálózati energiatároló létesítése Magyarországon 2026-ig.

Az IP ENERGY Kft. a beszállítói szerződések megkötését és a kivitelezési munkákat már 2022. decemberében megkezdte, az energiatárolókat, sikeres aFRR-akkreditációt követően, már 2024. októberében üzembe helyezheti.
A telephelyen 2024 január óta egy 4 MW beépített teljesítményű napelempark működik. Az erőmű éves szinten átlagosan 9 GWh energiát termel, ami több, mint 800 háztartás éves energiafelhasználását fedezi.
A naperőmű közreműködik a MAVIR (Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt.) által irányított rendszerszintű szabályozásban, melynek eredményeképpen tartalék energia keletkezik, ezért a telephelyen 2 darab, egyenként 1245 kW teljesítményű energiatároló telepítése, amelyek legalább 2 órán át alkalmasak villamosenergia ki- vagy betáplálásra, remek lehetőség arra, hogy az erőmű által megtermelt zöldenergiát hasznosítani tudjuk, ezzel tovább csökkentve a társaság karbon lábnyomát.
Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a naperőmű által megtermelt villamosenergia nem jár szén-dioxid kibocsátással, nincs környezetszennyezés, sem zajszennyezés. Elkötelezettek vagyunk az Európai Unió klímavédelmi rendelkezései iránt, melynek értelmében az uniós országoknak 2030-ra legalább 55%-kal kell csökkenteniük az üvegházhatásúgáz-kibocsátást, 2050-re pedig klímasemlegessé váljon.

A projekt keretében megvalósult energiatárolók a fenntartási időszakukban részt vesznek a hazai villamosenergia-piac működésében és a klímabarát megoldások előmozdításában. Az újonnan telepített energiatároló hozzájárul Magyarország Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervének (HET) F energia – zöld átállás komponenséhez, mert olyan rugalmasan szabályozható villamosenergia-tárolási kapacitás jön létre, amelyhez adottak a megfelelő villamosenergia-kereskedelmi/aggregációs és telephelyi szinergia feltételek a hatékony villamosenergia-piaci részvételhez. A projekt szignifikánsan hozzájárul az időjárásfüggő villamosenergia-termelő kapacitások integrációjához, további megújuló villamosenergia-termelő kapacitások létesítéshez.