A kedvezményezett neve: Greenergy-Service Karbantartó Kft.
A projekt címe: Karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő fejlesztések megvalósítása
A szerződött támogatás összege: 700 000 000 Ft
Projekt összköltsége: 1 202 216 138 Ft
A projekt száma: 2021-2.1.1-EK-2021-00010
A projekt tervezett befejezési dátuma: 2025.12.31.
A projekt tartalmának bemutatása:
A hazai villamos energia rendszerben folyamatosan növekszik az időjárásfüggő megújuló termelés aránya, ami jelentős és növekvő kockázatokat eredményez a rendszerszintű szabályozás szempontjából. Az ellátásbiztonság hosszútávon csak többféle rugalmassági eszköz optimalizált alkalmazásával tartható fent. Ennek kiemelten fontos elemei lesznek a villamos energia tárolók, illetve a tárolásra használható megoldások. Ezek viszont az eltérő karakterisztikájuk és felhasználási területük miatt más-más célra és helyzetben használhatók, ezért célszerű együttműködésüket egy komplex pilot projekt keretén belül tesztelni.
A 2021-2.1.1-EK kódszámú projekt célja, hogy a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal koordinálásával, az Innovációs és Technológiai Minisztérium megbízásából, 6 milliárd HUF összegű vissza nem térítendő támogatás felhasználásával olyan fejlesztések jöjjenek létre, amelyek elősegítik a karbonmentes, többlet villamos energia innovatív elektrokémiai tárolását elősegítő megvalósítást.
A projekt kivitelezése során egy NaS energiatároló rendszer kerül kiépítésre, integrálva a Kiskunfélegyházi naperőművel összekötött Li-ion energiatároló rendszerébe, amellyel az energiatárolást több szempontból és több kereskedelmi modellben is lehet tesztelni, a két különböző típusú elektrokémiai tároló együttműködésében a lehetséges tárolási megoldások párhuzamos tesztelésére és gazdaságos üzemeltetés feltételeinek vizsgálatára, illetve rendszerszintű szolgáltatások nyújtására is lehetőség nyílik.
A projekt keretében megvalósult energiatároló fenntartási időszakában a cél a mintaprojekt széleskörű kiterjesztése, jövőbeni üzemeltetését és karbantartását nehezítő körülmények feltárása és részletes kidolgozása, azoknak az intézkedéseknek, amelyek lehetővé teszik ezen akadályok kiiktatását. Ezzel a célkitűzéssel a projekt tanulságai hozzájárulhatnak más jövőbeli projektek sikerének biztosításához és a klímabarát megoldások előmozdításához. Fontosnak tartjuk hangsúlyozni, hogy a naperőmű által megtermelt villamosenergia és az integrált villamos energia tároló rendszer nem jár szén-dioxid kibocsátással, nincs környezetszennyezés, sem zajszennyezés.